Home » Hizmet Bölgesi » Evcil Hayvan Bulunan Evlerde Halı Yıkama ve Bakımı

Evcil Hayvan Bulunan Evlerde Halı Yıkama ve Bakımı

Evcil hayvanlar, evlerin neşe ve mutluluk kaynağıdır. Ancak evcil hayvan bulunan evlerde, halı bakımı konusunda daha dikkatli olunması gereklidir. Zaten evinde kedi ya da köpek gibi evcil hayvanı bulunan kişilerinde bildiği bir konu olan halı bakımının zorluğu, bu neşe kaynakları için katlanılacak bir konudur. Ancak yine de evcil hayvan olan evlerde halıların bakımının ve temizliğinin daha titiz şekilde yapılması, sağlık açısından çok önemlidir.

Evcil hayvanların dönemsel ya da genel olarak döktükleri tüyleri ve ayrıca her ne kadar eğitimi olursa olsun yaşanan çeşitli kazalar halıların çok fazla ve çok sık şekilde kirlenmesine neden olacaktır. Bu durumda insan sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturacaktır. Burada önemli olan tıpkı lekelerde olduğu gibi kısa süre içerisinde müdahale etmektir. Böylece hem leke kalmamasını hemde halınıza koku sinmemesini sağlayabilirsiniz.

 

Evcil Hayvanınızın İdrar Probleminde Ne Yapmalısınız?

Bunun dışında da halı yıkama işlemini daha sık şekilde yapmanız gerekiyor. Normalde halınızı 3 ila 4 ay gibi sürelerde yıkattırmanız yeterli olurken, eğer evinizde beslediğiniz bir evcil hayvanınız varsa bu süreyi en fazla 3 ayda gibi bir süreye kısaltmalısınız. Eğer ki evcil hayvanınızın tuvaleti ya da normal olan istifrası gibi bir sorunla karşılaştığınızda en kısa süre içerisinde halınızı yıkattırmanız daha sağlıklı ve hijyenik olacaktır. Ancak kesinlikle halınızı yıkattırmalısınız, aksi halde kendiniz yıkadığınızda halınızın en dip kısımlarına inemeyeceğiniz için yüzeysel bir yıkama olacaktır ki bu da böyle bir durum için yetersiz kalacaktır.

Ayrıca evcil hayvanınızın, halınız üzerinde bu şekilde bir durum oluşturması, halınızın renginin solmasına ve kokmasına neden olması da halınızın kullanım ömrü ve hijyenikliği açısından dezavantaj oluşturacaktır.  Bu konuda bilmeniz gereken en önemli konu, evcil hayvanınızın idrar ve istifrası halınızın yüzeyinde kalmayarak, halı elyafına işlemesi, halının hem astarına hem de altında bulunan döşeme malzemesine kadar ulaşacaktır. Bu yüzden profesyonel düzeyde sunulan Maltepe halı yıkama hizmetleriyle halınızı yıkattırmalısınız.

Bu şekilde halı yıkama işlemi ile halınızın en dip kısımlarına kadar ulaşan evcil hayvanınızın idrarı ve kusmuğunun leke ve koku yapmasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca halınızı gün içerisinde düzenli olarak havalandırarak koku gibi unsurları yok edebileceğiniz gibi sık sık elektrik süpürgesiyle süpürerek de tüy sorununun önüne büyük oranda geçebilirsiniz.