Home » Çiçek Halı Yıkama » Pas Lekesi İçin Halı Yıkama Yöntemleri

Pas Lekesi İçin Halı Yıkama Yöntemleri

Halılar, yaşam alanlarında ve hatta kurumsal alanlarda çok büyük önem arz eden ürünlerdir. Ortam atmosferini değiştirdiği gibi konforda sunar. Ancak halılar zamanla pek çok sorunla karşı karşıya kalabilir. Maltepe halı yıkama merkezimizde en sık karşılaştığımız sorunlardan birisi de halılardaki pas lekeleridir. Pas lekesi hayatımızın her alanında sıklıkla karşılaşabileceğimiz gerçekten büyük bir sorundur. Kumaşlarda, zeminlerde, mobilyalarda ve daha pek çok eşya üzerinde özellikle paslanan demir ürünler ile temas edildiğinde pas lekesi büyük bir sorun haline gelebiliyor. Bir metal oksitlenmesi olan pas, bu saydığımız ürünlerde olduğu gibi halılarda da çıkarması oldukça güç lekelerin oluşmasına neden olabiliyor.

Yaygın bilinenin aksine pas sadece demirden değil aynı zamanda da alüminyum ve bakır gibi pek çok metal türevi de paslanma yapabiliyor. Halınızın üzerinde bulunan alüminyum, metal ya da bakır gibi metal türevlerinin zaman içerisinde ıslanması ya da diğer kimyasal tepkimelere maruz kalmasıyla birlikte halınızda pas lekesinin oluşmasına neden olabiliyor. Hele ki bu paslı ürün halınızın üzerinde uzun süreler kaldığı takdirde pas lekesinin çıkması da çok daha güç hale gelir. Genel açık renkli halılarda karşılaşılan pas lekeleri, halınızın tüm görünümünü bozacağı gibi çok da sağlıksız bir durumun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu noktada halınızda pas lekesi yapabilecek türdeki metal eşyaları halınızın üzerine gelmeyecek şekilde odanıza yerleştirmeye çalışın. Ancak bu pek mümkün değilse daha farklı önlemler almanız gerekecektir. Metal ayaklı mobilyaların nemlenmesi ile halı ile temas ettikleri noktalarda pas lekesi yaratacağından Maltepe halı yıkama işlemini daha kısa süren aralıklarla yapmaya özen gösterin.

Halılarda Pas Lekesine İlk Müdahale

Bu pas lekesi için halı yıkama çalışmalarının mutlaka Maltepe halı yıkama merkezinin profesyonel personellerinden destek olarak gerçekleştirilmesine önem göstermelisiniz. Bunun dışında halınızda oluşabilecek pas lekelerine karşın, metal ayaklı mobilyalarınızı halınızın koyu olan kısımlarına doğru koymaya özen göstermelisiniz. Keskin olmayan yani küt bir bıçak, plastik kart ya da tırtıklı olmayan başka bir eşya ile halınızda oluşan pas lekesini halınızın elyafına zarar vermeden sıyarak çıkarmayı deneyin.

Nemli bir sünger üzerine hafif deterjan ilave ederek, halınızın pas lekesi bulunan noktasına narin bir şekilde ovalayacak türde baskılayın. Bu işlemi yaklaşık beş dakika kadar sürdürmelisiniz. Daha sonra ise pas lekesi üzerinde beyaz bir soğuk suda ıslatılmış havluya emdirmeye çalışın. Eğer sonuç vermiyorsa profesyonel Bostancı Halı Yıkama hizmetleriyle halınızı yıkatmayı tercih etmelisiniz.