Home » Hizmet Bölgesi » Yağ Lekesini Halınızdan Nasıl Çıkarırsınız?

Yağ Lekesini Halınızdan Nasıl Çıkarırsınız?

Gün içerisinde özellikle mutfakta ve yemek odasında pek çok kaza sonucu halılarda lekeler oluşabiliyor. Bunlar arasında da özellikle günlük yaşamın vazgeçilmezi olarak yağ lekesi öne çıkıyor. Sadece yemeklerde değil, bir eşyanın tamiri ya da kişisel bakım ürünleri gibi çeşitli ürünlerden de halılarda yağ lekesinin oluşumuna neden olunabiliyor. Bu leke, en zorlu halı lekeleri arasında yer alıyor. Maltepe Halı yıkama işleminde de en çok dikkat edilmesi gereken konuların başında geliyor.

Yağ Lekesi İlk Müdahale

Halınıza yağ lekesi bulaştığı anda hemen temiz bir kağıt havlu, bez ya da sünger ile lekenin olduğu noktaya emmesi için baskılayın. Bu işlemde kullandığınız malzemenin de beyaz olmasına ayrıca önem göstermelisiniz. Halınızda oluşan yağ lekesini çıkarmanın pek çok farklı yöntemi bulunuyor. Yağ lekesini halınızdan çıkartmak için tercih edeceğiniz yöntemin etkili olması, daha çok kullanacağınız malzeme ile ilgilidir.

Pek çok halı lekesinde olduğu gibi halınızdaki yağ lekesinde de kesinlikle lekenin alanın büyültmemek için lekenin az yoğunlukta olduğu dış kısımlarından, yoğun olduğu bölge olan en orta kısmına doğru ilerleyerek, işlemi uygulamaya özen göstermelisiniz. Çünkü bazı malzemeler yağı emerken, bazı malzemeler yağı iter. Özellikle yağ suyu iten bir yapıya sahiptir. Bu yüzden halınızda oluşan yağ lekesini su ve deterjanla çıkarabilme imkanınız bulunmuyor.

Yağ Lekesi İçin Ovalama Yapmayın

Bu işlem sadece yağın halınıza ilk temas ettiği süre içerisinde işe yaramaktadır. Eğer halınızdaki yağ lekesi kurumuş ve yoğun miktardaysa hemen bir bıçak yardımı ile lekeyi kazımayı denemelisiniz. Uyguladığınız bu işleminde işe yaramadığı durumlardaysa bir bardak ılık suyu, ağartıcı ve alkali gibi maddelerin içeriğinde bulunmayan deterjan karışımı oluşturmalısınız. Ardından ise temiz bir bez ile hazırladığınız karşıma bezi çok az miktarda bulayın. Daha sonra halınızda yağ lekesinin üzerine ovalamadan üzerine baskılayın. Bu işlemle halınızdaki lekeyi çıkarabilirsiniz. Ancak kesinlikle halınızdaki yağ lekesi çıksa da hijyen açısından profesyonel Maltepe Halı yıkama işlemiyle halınızı yıkatmalısınız.

Bu gibi uygulamaları dikkatli bir şekilde uyguladıktan sonra halınızdaki yağ lekesini çıkarsanız da halınız hijyen ve temizlik açısından pek iyi durumda olmayacaktır ki yağ gibi oldukça tehlikeli bir maddenin halınıza temas ettiği düşünülürse kesinlikle Maltepe Halı yıkama hizmetlerine başvurmalısınız.