Home » Çiçek Halı Yıkama » Bünyan Halısı yıkama Yöntemleri

Bünyan Halısı yıkama Yöntemleri

Santimetrekaresinde yirmi beş düğüm bulunan Bünyan halılarının metrekaresi beş gün ile 1 hafta arasındaki sürelerde usta eller tarafından dokunabiliyor. Günümüzde Kayseri ilimizin bir ilçesi olan Bünyan, on binin üzerinde el halısı dokuma tezgahına sahip olduğu tahmin edilen ve çok eskiye dayanan bir gelenek olarak, dünya üzerinde de büyük bir üne sahip el dokuması halılar üretmektedir. Uşak’ tan getirilerek, Kayseri’ de özel yöntemlerle boyanan iplikler kullanılarak, el tezgahlarında dokunmakta olan Bünyan halılarının kökleri Orta Asya’ ya kadar uzanmaktadır. Bu denli özel üretim ürünü olan ve köklü geçmişe sahip olan Bünya halılarda yıkama işlemlerinin kesinlikle en doğru teknikler ile yapılması gerekir. Maltepe halı yıkama merkezimiz bünyan halı yıkama işlemlerinde uzman personelleri ile hassas yıkama çalışmaları gerçekleştirmektedir.

Anadolu coğrafyasında tarihi 1071 Malazgirt Zaferi sonrasında Anadolu’ ya akınlar halinde gelmeye başlayan Türkler ile birlikte Anadolu’ ya giren halıcılık, tam tarihi bilinmemekle birlikte aynı yıllar da Bünyan ve civarına yerleşen Türk boyları tarafından bin yıldan uzun bir süredir dokunmaktadır. Bu nedenle Bünyan halılarının metrekaresi ortalama olarak 500 TL. Gibi bir rakamla satılmaktadır.

Kökleri Orta Asya’ ya kadar uzanmakta olan Anadolu motifleri kullanılarak dokunmakta olan Bünyan Halıları, özel talepler doğrultusunda özel motiflere sahip şekilde de dokunabiliyorlar. Bu el emeği göz nuru dökülerek, uzun sürelerde üretilmekte olan halılar, yaşam alanlarında oluşturduğu dekoratif etkinin yanı sıra, pamuk ipliğinden dokunmuş olmasıyla, insan sağlığı üzerinde olumlu birden çok etki yaratan halı türüdür.

Hassas ve Kaliteli Bünyan Halı Yıkama

Elbette özel bir dokuma türünün eseri olarak ortaya çıkan Bünyan Halılarının temizliğinin doğru bir şekilde yapılması zorunludur. Özel bir iplik türü ile sık bir şekilde dokunan Bünyan Halılarının, kullanım ömürleri, renkleri ve diğer özelliklerini uzun süre muhafaza edebilmesi için, özel bir yöntem, kendisine özel kimyasal temizleyiciler ve özel bir kurutma yöntemi ile temizlenmesini zorunlu kılmaktadır. Günümüzde sık kullanılmakta olan makineler aracılığıyla halı yıkamaları, doğru yöntemle uygulanmadığı zaman, oldukça yüksek ücret ve üstün özelliklere sahip olan Bünyan halılarının bozulmasına sebep olur. 20 yıllık deneyimle Maltepe halı yıkama fabrikası, her halı için farklı temizleme ve hijyen yöntemleri uygulamakta ve her halının türüne göre özel kurutma yöntemleri kullanmaktadır.

Fazla seçeneğe sahip olmayan bir halı yıkama türü olan Bünyan halısı, dokunma türü, kullanılan iplik ve ipliğin boyanma şekline bağlı olarak organik hijyen malzemeleri kullanılarak temizlenir ve bu sayede insan sağlığı açısından yüksek bir kalite ve çeşitli özellikleri bir arada sunar. Maltepe halı yıkama tercihinizi yaparken mutlaka halınızın türü ile ilgili detaylı bilgiyi tarafımıza ulaştırınız. Uluslararası alanda tanınan ve çok sevilen Bünyan halıları, farklı dokuma tekniği, özel renkleri ve özel motifleriyle seçkinliğin ve aynı zamanda üst düzeyde insan sağlığının ifadesidir. Bünyan halılarının özellikleri uzun yıllar boyunca korumasını ve doğru bir şekilde kullanıldığı takdirde, kullanıldıkça değer kazanan Bünyan halılarının, temizliği özel halı yıkama yöntemleri kullanarak ve alanında profesyonelleşmiş kişiler tarafından yapıldığı sürece mümkün olabilmektedir.