Home » Hizmet Bölgesi » Halınızdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Halınızdaki Çay Lekesi Nasıl Çıkar

Kültürümüzde oldukça önemli bir yeri olan halılar, evin en çok kullanılan eşyasıdır. Gün içerisinde defalarca üzerinden geçtiğimiz ve ev yaşamının üzerinde geçtiği halılar, hiç tahmin dahi edemeyeceğiniz mikrop ve kirlere maruz kalarak pislenebilmektedir. Bunun dışında da yoğun olarak kullandığınız halılarınız üzerinde çeşitli kazalarda olabiliyor. Böylece halınızın üzerine kahve, çay, sigara ve daha pek çok unsur dökülebiliyor ya da düşebiliyor. Bunlar halınızda lekelerin oluşmasına neden olur.

Halıda oluşabilen leke türleri arasında özellikle Türkiye’de yine kültürümüzde önemli bir yere sahip olan çayın dökülmesi oluşan çay lekeleri en sık şekilde oluşan lekelerin başında geliyor. Çeşitli sebeplerden dolayı halınıza çay döküldüğü zaman yapmanız gereken en önemli hamle, erkenden müdahale etmek olmalıdır. Eğer dökülen çayın halı üzerinde kurumasına izin verirseniz leke halınıza yerleşecek ve çıkarmanız çok daha zor olacaktır.

Bu gibi halıda oluşan çay lekelerinin çıkarılmasında yapılan en büyük hata olan renkli bezlerin kullanımından kaçınmalısınız. Daha çok beyaz kağıt havlu ya da bezleri kullanmaya özen gösteriniz. Aksi takdirde lekeyi çıkarmak için kullanacağınız renkli bezlerin üzerindeki renkler veya desenler halınızın üzerine akacaktır. Buda zaten kötü olan durumu daha da kötü hale getirecektir ki profesyonel halı yıkama hizmetlerinde kullanılan tekniklerde dahi lekelerin çıkartılmasını daha da zorlu hale getirecektir.

Lekeyi Çıkarırken Halı Yıkama Talimatlarına Dikkat Edin

Ayrıca halınıza çay döküldüğünde kesinlikle bezi direkt olarak lekenin yoğun olduğu merkezine sürmemelisiniz. Önce lekenin daha az yoğun olduğu kenar kısımlarından başlayarak, lekenin ortasına yani merkezine doğru silme işlemini yapmalısınız. Halınızdaki çay lekesini merkezden silmeye başladığınız takdirde lekenin daha fazla yayılmasına neden olabilirsiniz. Bunun için Acıbadem halı yıkama fabrikası tarafından halınızdaki çay lekesine dış kısımlarından yoğun olduğu merkeze doğru silmeniz önerilmektedir.

Daha geniş ve büyük çaplı olan çay lekelerinde kesinlikle emin olduğunuz ve halı yıkama talimatında bulunan yıkama ve silme uygulamalarına göre lekeyi silmelisiniz. Çünkü özellikle halınızın renkli ya da desenli kısmına denk gelen lekeler çıkarırken halınızın yapısına ve rengine zarar verebilirsiniz. Özellikle lekeyi çıkarmaya çalışırken halınızın çay lekesi bulunan bölgesinin renginin solmasına da neden olabilirsiniz.