Home » Çiçek Halı Yıkama » Yün Halı Temizliğinde Püf Noktalar

Yün Halı Temizliğinde Püf Noktalar

Kültürümüzde de son derece önemli yeri bulunan yün halı şık görsellikleri kadar kullanım rahatlıkları ile de herkesin tercihi oluyor. Ancak yün halıların bakımının son derece dikkatli şekilde yapılması gerekiyor. Tamamen sağlıklı ve konforlu bir yaşam alanı sunan yün halıların, özelliklerini yitirmemesi için hem kullanımında hem de temizliğinde göz ardı etmemeniz gereken kuralları vardır. Evde en yoğun kullanılan eşyaların başında gelen halılar, gün içerisinde pek çok kazaya maruz kalabiliyor. Kazaların dışında da halılar toz ve mikrop gibi pek çok şeyi gün boyu üzerine toplar. Bu durum yün halılarda çok daha yoğun şekilde yaşanır. Maltepede halı yıkama merkezi 7/24 hizmet vererek, ihtiyaçlara yanıt sunuyor.

Bu yüzden yün halı yıkama düzenli şekilde yapılması son derece önemlidir. Gün içinde yoğun şekilde kullandığınız halınızı 2 günde bir elektrik süpürgesi ile süpürerek, hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak yün halıların doğru temizleme uygulamaları ile temizlenmemesi yün halınızın sertleşmesine ve özelliğini yitirmesine neden olarak, halınızın ömrünü kısaltır. Halınızın görünümünde de son derece çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olur. Bu yüzden Bünyan halı yıkama da olduğu gibi yün halı temizliğinde de profesyonel halı yıkama merkezlerinden yardım almanız, halınızın daha iyi ve daha kaliteli temizlenmesini sağlayacaktır.

Ancak yün halınızda karşılaşabileceğiniz bazı durumlarda yapabileceğiniz bazı uygulamalar bulunuyor. Yün halı üzerinde oluşabilecek kazalarda doğru ve bilinçli ani uygulamalar gerçekleştirmeniz gerekiyor. Yün halınızın üzerine çay, meyve suyu ve daha farklı bir sıvı maddesi döküldüğünde öncelikle sıvının yayılmasını bir bez yardımıyla engellemeli ve fazla sıvıyı süngerle almalısınız. Daha sonra ılık suda ıslatacağınız havluyla lekeli bölgeyi çok fazla bastırmadan silin. Bu uygulamadan sonra ise 1 ölçek sirke ve 3 ölçek ılık suyla hazırlayacağınız karışımı kullanarak, halınızdaki lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Tüm aşamalarda çok fazla güç uygulamamaya özen gösterin. Aksi halde halınızdaki yün lifleri kırılır ve lekeyi çıkarsanız dahi bölge daha sonra kendisini belli eder. Bu uygulamanızla çıkmayan lekelerde, halınıza daha fazla yüklenmeden profesyonel destek almalısınız.

Yün halı yıkamanın belirli kurallarının bulunmasının yanı sıra bireysel olarak evde yıkanmasına olanak vermeyecek yıkama teknikleriyle yıkanması gerekiyor. Bu durum dahi yün halınızın profesyonel halı yıkama merkezlerinde yıkanması için yeterli bir nedendir. Ataşehir halı yıkama merkezinde yün halınız için yünlü tekstil ürünlerine özel üretilen temizleme deterjanları kullanılıyor. Bu deterjanların özelliği yün liflerine zarar vermeden ve yünün rengini soldurmadan yıkama yapabilme imkanı sağlamasıdır. Diğer sıradan deterjanların kullanımı, yün halınızın yün kısımlarının renginin solmasına neden olur.

Yün halı işleminde özel halı yıkama makineleri kullanılıyor. Özellikle daha profesyonel olan bu halı yıkama makineleri, sıradan halı yıkama makinelerinden çok daha farklı tekniklerde çalışıyor. Yün halılardaki yün liflerinin kırılma riskinin bulunması, daha az basınç uygulayarak en etkili şekilde derinlemesine yıkama sağlayacak şekilde yün halının yıkanmasını sağlıyor. Maltepe halı yıkama merkezinde bulunan bu halı yıkama makinesinde yün halınız için yüzde yüz yün tekstil ürünleri için özel üretim olan temizleme ürünleri kullanılıyor.

Yün halılarınızın en fazla 3 aylık süreler içerisinde bir defa olmak üzere yıkanmasını öneriyoruz. Yün halıların toz ve mikrop gibi sağlığınızı tehdit edebilecek maddeleri üzerine daha yoğun şekilde topluyor olması nedeniyle bu düzenli yıkama periyoduna dikkat etmelisiniz. Evinizde bebek ya da evcil hayvan bulunuyorsa bu yıkama süreleri arasındaki zamanın daha kısa olması da sağlınız açısından son derece önemlidir. Bünyan halı, Shaggy halı ve Kayseri halısı içinde bu yıkama periyodunun uygulanması hijyen ve sağlık açısından gereklidir.